Урок української мови (3 клас)
«Закріплення навичок правопису власних і загальних іменників»
Розробила, Непийпиво К.Г.,
учитель початкових класів Полтавської гімназії № 21
Мета: закріплювати навички правильного написання власних і загальних іменників, вчити розрізняти їх, розширювати словниковий запас,удосконалювати графічні навички письма, розвивати пізнавальні інтереси, зв’язне мовлення, виховувати любов до рідного краю.
Хід уроку
І. Організація класу.
Девіз уроку.
Не просто слухати, а чути;
не просто дивитись, а бачити;
не просто відповідати, а міркувати;
не просто запам’ятати,а зрозуміти.
На початку уроку діти діляться на дві групи.
ІІ. Каліграфічна хвилинка.
то ст мі іс (місто)
Яке слово заховалося?
1 група (охарактеризувати слово, як частину мови)
2 група (позначити звуки)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Індивідуальні диференційовані завдання на картках.
1 група (вставити пропущені букви у словникових словах)
2 група (скласти три речення з виділеними словами)
Творче завдання для двох сильних учнів (написати невелику розповідь користуючись опорними словами)
2. Завдання зі «скриньки»
Діти виходять до дошки, дістають слова зі скриньки, читають і стають в ряд показуючи слова класові.
(містечко, місто, міський, місце)
Яке слово зайве? Чому?
(місто – населений пункт ; місце – за партою, в автобусі)
Як називаються ці слова? Доведіть.
3. Коментований запис слів. Виділити корінь.
4. Робота за таблицею.
Лисенко місто
Котляревський річка
Полтава композитор
Ворскла письменник
Хлопці шукають, що спільне в цих стовпчиках слів.
Дівчата – що відмінне.
Чому слова першого стовпчика написані з великої букви, а слова другого – з маленької?
Коли загальні іменники пишуться з великої букви?
Чи можна ці слова об’єднати в пари? Як?
Коментований запис слів парами.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми продовжимо вчитися писати, добирати та розпізнавати власні та загальні іменники.
Що спільного іменників у колонках з нашим містом?
Скільки років Полтаві?
Всьому світові відома прадавня і вічно молода Полтава. Наше місто вважається духовною та культурною скарбницею України. А головне наше багатство – люди, які творили і творять славу Полтавського краю. Понад 800 полтавців зі світовим ім’ям нарахували місцеві краєзнавці. Максим Рильський говорив: «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього, хто шанує своє минуле, той має право на майбутнє». Тож вивчати нашу темі ми будемо на основі краєзнавчого матеріалу.
V. Робота з реченням.
Полтаву вважають духовною скарбницею україни.
Знайди помилки.
Словничок: скарбниця – щось цінне, що треба оберігати.
Записування речення по пам’яті. Взаємоперевірка.
Знайдіть іменники, які це назви?
Знаходження граматичної основи речення.
Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією?
VI. Фізкультхвилинка.
сміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде!
1. Вправи для очей (маятник , слідкуємо очима, як стрибає м’яч вгору – вниз.)
2. Покажіть, як шкрябає кошеня, солимо їжу, граємо на піаніно.
VI. Гра «Щасливий білет».Діти по черзі витягують картки і добирають до іменників загальну назву (Шевченко, Маруся Чурай, Гоголь, Марійка Бойко, Біла Альтанка, Ворскла)
Назвіть відомих вам людей, використовуючи спочатку тільки власні іменники, а потім загальні та власні.
VII. Робота з підручником.
Вправа 33.
1 група - виписати з тексту власні іменники
2 група - виписати з тексту загальні іменники.
VIII. Спробуємо себе, як поети.
Хто такий поет?
Доберіть слова так, щоб утворився вірш. Робота в парах.
Опорні слова: ім’я, літ, Мазепа, Полтава.
Над Ворсклою живе моя …
благословенні тисячу сто … .
То Котляревський, Лисенко, …
закарбували в вічності …
Полтавська поетеса Марійка Бойко.
Словничок: закарбували - залишили назавжди.
Знайдіть у вірші власні іменники.
ІХ. Закріплення вивчення матеріалу.
Перестав букви у словах та утвори чоловічі імена.
траса (шлях, дорога) Тарас
тонна (міра ваги) Антон
Добери до цих імен прізвища відомих людей.
(Шевченко, Макаренко)
Що ви знаєте про цих людей?
Х. Самостійна робота.
Робота з індивідуальними картками
група – вставити в реченнях пропущені власні іменники.
2 група - вставити в реченнях пропущені загальні іменники.
ХІ. Підсумок уроку.
Чому навчилися на уроці?
Як пишуться власні та загальні іменники?
ХІІ. Домашнє завдання.
Вправа 35 ( завдання 1, 2 – 1 група)
Вправа 35 (завдання 1, 3 - 2 група).