ПОРАДИ ЛІКАРЯ ОФТАЛЬМОЛОГА
НА ПЕРІОД ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ І НЕ ТІЛЬКИ…
З усіх органів чуття людини, зору належить особлива роль. Не дарма, коли кажуть про що не будь цінне, то наказують оберігати його, як зіницю ока. Більше як 80% інформації про навколишнє середовище людина отримує завдяки роботі очей. Втрата зору завжди трагедія.
Очі дитини анатомічно та функціонально ще не досконалі, їх поступовий розвиток відбувається у роки не тільки дошкільного життя, а й шкільного. У ці періоди орган зору особливо чутливий до впливу різноманітних не сприятливих факторів зовнішнього середовища, які призводять до порушення зору. Зниження зору у школярів збігається з періодом бурхливого росту організму і зумовлене:
- послабленням організму дитини у зв’язку з появою хронічних загальних захворювань;
- гіподинамією (недостатньою руховою активністю);
- перенапруженням зору, роботою на близькій відстані.
Особливо всі ці проблеми стали актуальними коли Ви зіткнулися з дистанційним навчанням у зв’язку з карантином.
Діти, перебуваючи вдома, не мають змоги достатньо гуляти на свіжому повітрі, натомість вони тривалий час перед комп’ютером або телевізором. Тому особливо уважними і турботливими повинні бути батьки, суворо стежте за виконанням школярами правил гігієни зору. Відстань від очей до зошита або книги повинна бути не менша 30 см. Бажано книгу класти на спеціальний книго тримач під кутом 15 градусів. Для правильної посадки необхідно присунути стілець до столу настільки, щоб між його краєм та грудьми вміщувався кулак, а спиною він опирався на пряму спинку стільця. Ноги зігнуті в колінах під прямим кутом, стоять на підлозі всією ступнею. При прямому положенні тіла голова лише трохи нахиляється вперед, плечі знаходяться на одному рівні. Вдома для занять школяра слід виділити світле місце біля вікна. У вечірній час, крім загального освітлення, треба користуватися настільною лампою в 60Вт, з непрозорим ковпаком, світло від якої повинно падати зліва на робочу поверхню, а очі повинні залишатися в тіні. Не можна читати в темному місці, лежачи. При навчанні вдома через кожні 30-40 хвилин влаштовуйте 10 хвилинний відпочинок.
При дистанційному навчанні діти змушені багато часу проводити перед комп’ютером. Але довготривале перебування перед екраном, шкідливе для здоров’я. Головною проблемою роботи за комп’ютером можна вважати втому через:
- інформаційне навантаження;
- нервово-емоційне напруження;
- вимушене положення і гіподинамія.
Найбільше навантаження приходиться саме на очі. Тому дуже важливо своєчасно забезпечити їм заслужений відпочинок. Робіть перерву 5-10 хвилин кожні 20 хвилин для молодших школярів та кожні 40 хвилин для старших школярів. У перерві необхідно відволіктися від екрану, розім’ятися, виконати гімнастику для очей. Правильно організоване робоче місце біля комп’ютера - теж важлива умова успішного навчання:
- освітлення екрана повинно бути рівне освітленню приміщення;
- монітор має бути розташований на відстані 40-75 см від очей, а центр екрана на 15-20 см нижче рівня очей;
- клавіатура на відстані 10-30 см від краю стола, пальці на рівні зап’ястя паралельно долівці, плечі розслаблені;
- положення тіла повинно бути зручним.
Якщо Ваша дитини носить окуляри або контактні лінзи, тоді не порушуйте режим їх використання.
Коли у дитини вже є проблеми з очима, то цих рекомендацій слід дотримуватися особливо старанно.
Шановні батьки! Станьте турботливими партнерами своїм дітям у навчанні.
Дорогі діти! Гарно навчайтеся та будьте здоровими.
Лікар офтальмолог дитячий,
вищої категорії ,
Полтавської спеціальної школи №40
Полтавської міської ради Л.Г. Мовчан